Плескавици од туна и тиквици

Плескавици од туна и тиквици

Вкусно јадење за секаква прилика…

Состојки:

 • 1 конзерва Тимко туна
 • 100 гр посно сирење
 • 1 јајце
 • 1 тиквица
 • сол
 • бибер
 • зачини
 • зеленчук по желба
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте тиквици, додајте посно сирење, исцедена туна, јајце, по желба пармезан, сол, бибер, зачин и сè добро измешајте.
 2. Можете да додадете и ситно сечкан лук, како и медитеранска мешавина од зачини.
 3. Од добиената смеса направете плескавици. Ставете ги во тепсија на хартија за печење и печете на 200 степени околу половина час.
 4. Јадењето послужете го со зеленчук готвен на пареа.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула