Вкусен десерт: Лешник мафини

Вкусен десерт: Лешник мафини

Десерт кој лесно се подготвува, а вкусот ќе го обожавате!

Состојки:

  • 125 гр путер
  • 125 гр шеќер
  • 30 гр брашно
  • 100 гр рикота сирење или путер
  • 125 гр печени мелени лешници
  • 4 јајца
  • 3 лажици мармалад од кајсии

Начин на подготовка:

  1. Путерот пенасто разматете го со шеќер. Додавајте една по една жолчка, а потоа измешајте брашно, мелени лешници и сирење/путер, па матете уште некоја минута. 
  2. Белките разматете ги со миксер во цврст снег и додајте ги во претходната смеса. Вклучете ја рерната на 180 степени, подгответе калап за мафини, во него ставете корпички и ставајте од смесата до 2/3 од корпичките. 
  3. Готовиот колач премачкајте го со мармалад од кајсии. На врвовите од мафините ставете печени лешници.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text