Брз ручек со совршен вкус: Запечен компир со јогурт

Брз ручек со совршен вкус: Запечен компир со јогурт

Печениот компир од рерна добива посебен вкус благодарение на мешавината од јогурт и зачини.

Состојки:

  • 4-5 поголеми компири
  • 2 лажици масло
  • 2 лажици густ јогурт
  • 1 лажичка сол
  • 1/4 лажичка бибер или лута пипер
  • 1/2 лажичка мента
  • 1/2 лажичка темјан

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги компирите, исечете ги на парчиња и прелијте ги со јогурт измешан со зачини. 
  2. Печете во намастен плех или на хартија за печење околу 40 минути на температура од 200 степени.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text