ВКУСНО ЈАДЕЊЕ: Запечени тестенини

ВКУСНО ЈАДЕЊЕ: Запечени тестенини

Подгответе вкусно и брзо јадење!

Состојки:

  • 200-300 гр обварени тестенини
  • 4 пиперки во разни бои (жолта, портокалова, зелена и црвена)
  • сол
  • бибер
  • зачин
  • 2 дл кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

  1. Пиперките измијте ги и исечете ги на кругови. Во тава ставете масло и додајте ги пиперките.
  2. Додајте зачин и пржете, а по десетина минути додајте зготвени тестенини. Ако треба, јадењето малку посолете го и побиберете го и лесно измешајте, за тестенините да се запечат.
  3. Кога ќе добиете убава боја, јадењето тргнете го од оган, оставете го неколку минути да се излади, додајте кисела павлака, измешајте и послужете.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text