Сладок леб по наједноставниот рецепт!

Сладок леб по наједноставниот рецепт!

Едноставен десерт кој ќе го обожавате…

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 100 гр ореви
 • 2 јаболка
 • 200 мл млеко
 • 2 јајца
 • прашок за печиво
 • 4 лажици шеќер
 • 50 гр путер
 • сол
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад ставете брашно, шеќер, прашок за печиво и малку сол. Во тоа додајте јаболка исечкани на коцки и сечкани ореви. Сè лесно измешајте па додајте ја масата во матени јајца, растопен путер и млеко.
 2. Сè измешајте па излејте на работна површина посипена со брашно. Обликувајте тесто, па ставете го во плех да се пече 70 минути на 170 степени. Кога лебот ќе биде готов, извадете го од рерна и покријте го со влажна крпа.

 

Послужете и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text