ЛУБЕНИЦА ШОТОВИ: Хит коктел десерт за најдобра летна журка (ВИДЕО)

ЛУБЕНИЦА ШОТОВИ: Хит коктел десерт за најдобра летна журка (ВИДЕО)

Доколку сте во потрага по оригинален десерт, кој чини малку, а го има оној вистинскиот, освежувачки вкус на летото, имаме вистински рецепт за вас.

Овој овошен коктел само наизглед потсетува на лубеница, но во себе не ја содржи.

Состојки:

  • 1 пакување желатин од јагоди
  • 1 шолја текила
  • 1 шолја врела вода
  • 10 до 15 половини лимета

Начин на подготовка:

  1. Желатинот измешајте го во врела вода додека целосно не се раствори. Додајте текила и измешајте.
  2. Лиметите исечете ги на еднакви половини, подоа издлабете ги да остане само кората.
  3. Ставете ја смесата во издлабнатите половини лимета и оставете во фрижидер 4 часа.

 

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет