Пијано пилешко

Пијано пилешко

Диетално, интересно, лесно за подготовка…

Состојки:

  • 3 батаци со карабатак
  • 50 мл вино
  • 1 лажица брашно
  • 1 лажица зачин
  • 5 лажици масло
  • ловоров лист
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Месото пропржете го на врело масло околу пет минути, а потоа залијте со вино и 100 мл вода. Посолете, побиберете, додајте ловоров лист и динстајте околу половина час.
  2. Пред крај, разматете брашно со пет лажици студена вода, додајте во смесата и оставете да крчка уште пет минути.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text