Чоко-банана сладолед

Чоко-банана сладолед

Неодолив сладолед! Направете го веднаш и разладете се…

Состојки:

  • 4 банани
  • 75 гр какао
  • 60 гр црно чоколадо
  • 1 лажица шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Бананите исечете ги на коцки, распоредете ги на хартија за печење и замрзнете ги на два часа. Кога ќе се смрзнат, ставете ги во блендер заедно со растопено чоколадо, какао и шеќер па блендирајте на најјака брзина сè додека масата не стане глатка.
  2. Не го поклопувајте садот во кој го топите чоколадото бидејќи поради кондензација на капакот ќе настанат капки вода кои ќе паднат во чоколадото.

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text