Не се ни меки ни тврди, туку совршени: Рецепт за палачинки стар 30 години

Не се ни меки ни тврди, туку совршени: Рецепт за палачинки стар 30 години

Направете палачинки по стар рецепт со кој не се ни тврди, ни меки, туку совршени какви што треба да бидат. Ништо не додавајте, ниту одземајте.

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 1/2 литри млеко
  • 1/4 литри минерална вода
  • 3 јајца
  • 2 лажици масло
  • сол

Се се меша и се прават палачинките.

Повеќе на Готви.мк:

Повеќе посни рецепти тука

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

singlepost_text