Старски рецепт на влашките домаќинки: Највкусната слатка пита од суво грозје и сливи!

Старски рецепт на влашките домаќинки: Највкусната слатка пита од суво грозје и сливи!

Подгответе вкусен овошен десерт по рецепт на влашките домаќинки…

Состојки:

 • 600 гр кори за пита
 • 100 гр суви кајсии
 • 80 гр суво грозје
 • 60 гр суви сливи
 • 200 гр ореви
 • 400 гр шеќер
 • ванилин шеќер
 • 3 дл вода

Начин на подготовка:

 1. Кајсиите и сливите исечкајте ги на коцки, а оревите сомелете ги крупно и измешајте ги со суво грозје. 
 2. Наредете по три кори, а потоа посипете со фил и свиткајте. Печете во рерна на 200 степени околу 15 минути.
 3. Во меѓувреме згответе сируп од вода, шеќер и ванилин шеќер, па прелијте ја врелата пита.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text