Најдобрата домашна проја! (ВИДЕО)

Најдобрата домашна проја! (ВИДЕО)

Мека проја која брзо и едноставно се подготвува!

Состојки:

 • 1 кисело млеко
 • малку квасец
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 200 гр тврдо сирење
 • 2 јајца
 • 2 чаши од по 200 гр пченкарно брашно
 • 1 чаша гриз
 • 50 мл масло
 • сол
 • кисела вода

Начин на подготовка:

 1. Во чинија ставете проино брашно, додајте гриз и прашок за печиво и измешајте. Додајте кисело млеко, малку растворен квасец во малку млака вода, сирење крупно издробено, јајца, масло и сол па замесете ретко тесто и ставете го тепсија обложена со хартија за печење. 
 2. Печете на 200 степени околу 30 минути, убаво да порумени.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text