Тестенини со кајмак

Тестенини со кајмак

Се прават многу брзо, а вкусот е преубав…

Состојки:

  • 500 гр тестенини
  • 200 гр кајмак
  • 2 дл кисела павлака Пекабела
  • сол
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Тестото згответе го во вода со малку сол и масло.
  2. Кајмакот измешајте го со кисела павлака и, ако е потребно, малку посолете.
  3. Во врелото тесто кое сте го процедиле, ставете го кајмакот со кисела павлака и добро измешајте.
  4. Јадењето послужете го топло.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа