НЕОДОЛИВ РУЧЕК: Пилешко со јогурт

НЕОДОЛИВ РУЧЕК: Пилешко со јогурт

Подгответе сочен ручек – пилешко месо со јогурт е јадењето кое ќе ве освои!

Состојки:

 • 1 шолја јогурт
 • 2 лажици маслиново масло
 • 4 чешниња лук, мелен
 • половина лажица оригано
 • 1 лимон
 • половина лажичка сол
 • бибер
 • магдонос
 • 2 кг пилешко месо

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад ставете јогурт, маслиново масло, лук, оригано, кора од лимон, 2 лажици сок од лимон, сол, бибер и магдонос.
 2. Сè полека измешајте и на крај додајте го пилешкото месо.
 3. Месото со маринадата ставете го во пластична кеса и држете го 30 минути во фрижидер.
 4. Месото со маринадата ставете го во тепсија. Печете 45-60 минути на 190 степени.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text