Млечна пита

Млечна пита

Подгответе вкусна млечна пита по едноставен рецепт…

Состојки:

 • 8-9 кори за пита
 • 100-150 гр путер
 • 4 јајца
 • 150-200 гр шеќер
 • 300 мл врело млеко
 • 2 лажици ситно мелено пченкарно брашно
 • 1/4 лажичка цимет
 • арома ванила
 • шеќер во прав за посипување

Начин на подготовка:

 1. Намастете тепсија со путер. Корите свиткајте ги и редете ги во круг од надвор кон внатре.
 2. Премачкајте ги корите со растопен путер. Посипете со цимет и печете на 180 степени околу 25 минути.
 3. Во меѓувреме направете фил. Пенасто разматете јајца со шеќер. Додајте пченкарно брашно и врело млеко во кое сте додале малку ванила.
 4. Прелијте ги корите со овој фил и допечете уште 25 минути. Посипете со шеќер во прав.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

 

singlepost_text