Фантазија од вкусови: Канелони со мелено месо (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Фантазија од вкусови: Канелони со мелено месо (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Совршено, сочно и вкусно! Овој специјалитет морате да го пробате…

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • бибер
 • 200-300 гр тврдо сирење
 • 200 гр канелони
 • 200 мл кисело млеко или павлака
 • 100 мл млеко
 • сол
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го,па додајте мелено месо, посолете и побиберете, а потоа додајте 1 јајце.
 2. Посебно разматете 2 јајца, додајте кисело и слатко млеко, па добро изедначете.
 3. Земајте по една ролна и полнете ја со мала лажица. Наредете ги една до друга и прелијте го првиот ред со прелив. Наполнете го и другиот ред на ист начини и прелијте додека не го потрошите матијалот. Од горе можете да изрендате пармезан.
 4. Покријте со фолија или капак. Печете на 200 степени околу 40 минути.

Деталите од подготовката погледнете ги во видеото:

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text