Меки и сочни, едноставно се топат во уста: Американски палачинки какви што немате пробано досега!

Меки и сочни, едноставно се топат во уста: Американски палачинки какви што немате пробано досега!

Американските палачинки се едноставно превкусни! Ви донесуваме едноставен и брз рецепт за овој вкусен десерт кој можете да го правите за доручек, или како десерт за семејството и пријателите.

Состојки:

  • 2 шолји брашно
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 1/2 лажичка сол
  • 1 ванилин шеќер
  • 2 шолји млеко
  • 4 лажици масло
  • 2 јајца

Начин на подготовка:

  1. Одвоено измешајте ги сувите и влажните состојки. Лесно спојте ги и матете со миксер 2-3 минути.
  2. На средна температура загрејте намастена тава. Со кутлача ставајте тесто на тавата. Печете околу минута (ќе знаете дека долната страна е печена кога на непечената страна ќе се појават меурчиња), превртете и полека испечете ја и другата страна.
  3. Палачинките можете да ги наредите една на друга, па прелијте ги со чоколадо, мед, јаворов сируп, додајте овошје, сладолед, по желба.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт