Кога купувате бабури внимавајте на ова – вака нема да згрешите

Кога купувате бабури внимавајте на ова – вака нема да згрешите

Иако можеби не знаете, пиперките имаат пол. Машките имаат три, а женските четири испапчувања. Токму тие испапчувања многу влијаат на нејзиниот вкус.Секоја пиперка има меѓу три и пет испупчувања, а најчесто ги наоѓаме оние со три. Онаа со три е најдобра за готвење и јадење, односно за печење, а оние со четири се добри за пржење.

Оние со четири испапчувања имаат поблаг вкус.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

singlepost_text