БРЗА ТОРТА НАПОЛИТАНКА: Толку едноставен десерт што можат да го прават и деца!

БРЗА ТОРТА НАПОЛИТАНКА: Толку едноставен десерт што можат да го прават и деца!

Брзо, вкусно и неодоливо! Одличен десерт ако немате многу време за подготовка на нешто вкусно…

Состојки:

 • 8 белки
 • 8 лажици шеќер
 • 12 лажици мелени ореви
 • 2 лажици брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво

Состојки за фил:

 • 2 кесички пудинг од ванила
 • 375 гр маргарин
 • 200 гр шеќер
 • 500 гр наполитанки од лешник
 • 200 гр чоколадо
 • 2 шлага

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги белките и додајте ги сите наведени состојки за кора. Испечете кора на средна температура.
 2. За филот згответе пудинг во млеко со шеќер. Кога ќе се излади, додајте маргарин и убаво соединете.
 3. Поделете го филот на два дела. Во едниот дел ставете издробени наполитанки, а во другиот растопено чоколадо. Филувајте по следниот редослед: кора, фил од наполитанки, фил од чоколадо. Разматете шлаг и распоредете го од горе и од страните.

 

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text