Сладолед од вишни

Сладолед од вишни

За топлите денови – ладен сладолед!

Состојки:

  • 250 гр вишни
  • 250 гр шеќер
  • 500 мл шлаг
  • 180 мл густ јогурт

Начин на подготовка:

  1. Вишните измијте ги и извадете ги коските. Измешајте ги со шеќер, додајте јогурт, а потоа додајте и разматен шлаг.
  2. Кога ќе ја добиете саканата густина ставете во замрзнувач.
  3. Ако сакате во сладоледот да имате покрупни парчиња овошје, не мешајте предолго или користете овошје кое не е премеко.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text