Пиперки полнети со кисела павлака и шунка

Пиперки полнети со кисела павлака и шунка

Послужете ги како предјадење или како лесен ручек…

Состојки:

  • 4 пиперки бабури
  • 4 дл кисела павлака Пекабела
  • 200 гр шунка Пекабеско
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги пиперките и исечете ги на половина. Шунката исечете ја на коцки и измешајте ја со кисела павлака. Со добиената смеса полнете ги пиперките. 
  2. Наредете ги во намастена тепсија и ставете ги да се печат на 200 степени околу 30 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте