Пилешка супа со лимон и ориз

Пилешка супа со лимон и ориз

Едноставна за подготовка, а многу вкусна супа, која во комбинација со копар и лимон добива специфичен вкус.

Состојки:

 • 150 гр ориз
 • сол
 • 6 парчиња пилешко филе
 • бибер
 • 2 лажици масло
 • 2 главици кромид
 • зачин од сув зеленчук
 • 1 веза копар
 • 2 лимони

Начин на подготовка:

 1. Месото исечете го на коцки, зачинете и испржете на масло.
 2. Исечкајте кромид, па додајте го во месото и уште пржете. Потоа додајте ориз, ставете 2 л вода и гответе 15 минути.
 3. Исечкајте копар, додајте го во супата како и сокот од еден лимон. При сервирање украсете ја супата со гранче копар.

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула