Јамајка колач

Јамајка колач

Кога во колачот ќе ставите банани и ананас ќе добиете освежувачки егзотичен десерт.

Состојки:

 • 450 гр шеќер
 • 3 јајца
 • 1 1/2 шолја масло
 • 500 гр конзервиран ананас
 • 1 1/2 шолја сечкани ореви
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 375 гр брашно
 • 1 лажичка сол
 • 2 бананаи исечкани на парчиња
 • 1 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

 1. Измешајте шеќер, масло, ореви, брашно и банани. Потоа додајте јајца, ананас, ванила, сол и сода бикарбона и сè добро измешајте. Водете сметка бананите да не ги изгмечете премногу.
 2. Печете во рерна загреана на 180 степени околу еден час.
 3. Послужете и уживајте!

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text