НАЈКРЕМАСТИОТ ДЕСЕРТ НА СВЕТОТ: Залаци кои ќе ги памтите!

НАЈКРЕМАСТИОТ ДЕСЕРТ НА СВЕТОТ: Залаци кои ќе ги памтите!

Чоколаден мус за кој ви се потребнин 25 минути!

Состојки:

  • 300 гр чоколадо за готвење
  • 5 јајца
  • 4 лажици шеќер
  • 400 мл слатка павлака
  • 1 лажица шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. На тивок оган растопете 300 гр чоколадо за готвење со 4 лажици шеќер. 
  2. Во сад за мешање разматете 5 белки со 4 лажици шеќер, додајте слатка павлака и разматете со миксер. 
  3. Во растопеното чоколадо ставете жолчки и смесата од чинијата за мешање. Разматете со дрвена лажица. Ставете да отстои во фрижидер 3 часа. 
  4. Послужете со овошје или шлаг и уживајте!

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко