ОСВЕЖУВАЧКИ СОС од јогурт и пиперка!

ОСВЕЖУВАЧКИ СОС од јогурт и пиперка!

Многу едноставен рецепт за сос од јогурт со пиперка. Ќе ве воодушеви!

Состојки:

  • 1 свежа зелена пиперка
  • мала главица кромид
  • 2 лажички вински оцет
  • 2 дл јогурт
  • сол
  • 1/2 лажичка мелена црвена пипер

Начин на подготовка:

  1. Иситнете ги пиперката и кромидот, додајте оцет, сол и црвена пипер. 
  2. Јогуртот разматете го да стане лесен, измешајте ја подготвената маса. 
  3. Послужете со јадење од месо.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text