ВКУСНА И ДЕКОРАТИВНА: Сончоглед погача која лесно се подготвува

ВКУСНА И ДЕКОРАТИВНА: Сончоглед погача која лесно се подготвува

Оваа погача е многу декоративна, а лесно се подготвува. Ви предлагаме да ја направите за неделниот ручек.

Состојки:

 • 800 гр брашно
 • 3 јајца
 • 1 рамна лажица сол
 • 120 мл масло
 • 240 мл топло млеко
 • 2 лажички сув квасец
 • 2 лажици шеќер
 • 70 гр маргарин
 • 1 јајце за премачкување
 • сусам
 • ким

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text