КУГЛОФ: Наједноставниот, а најдобар домашен рецепт

КУГЛОФ: Наједноставниот, а најдобар домашен рецепт

Совршен десерт за секој ден!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 2 грчки јогурта
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја шеќер
 • прашок за печиво
 • рендана кора од лимон
 • 4 шолји брашно
 • 2,5 дл чоколадо
 • малку какао

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги сите четири белки (жолчките се додаваат на крај), потоа додајте ги сите состојки и добро измешајте: јогурт, масло, шеќер, прашок за печиво, кора од лимон, брашно. Вклучувајќи ги и жолчките. 
 2. Издвојте половина од добиената смеса и во едната половина додајте какао.
  Белата и црната смеса ставајте ги наизменично во калап. 
 3. На крај прелијте со чоколадо.

 

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text