Гурмански батаци – отсега само вака ќе ги правите!

Гурмански батаци – отсега само вака ќе ги правите!

Еве идеја за прекрасен ручек – гурмански батаци со сирење…

Состојки:

 • 15 гр путер
 • 1 чешне лук
 • 3 лажици сечкан магдонос
 • 125 гр сремско сирење
 • 4 лажици пармезан
 • 3 лажици презла
 • 12 пилешки батаци
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете путер, загрејте го и на него пржете го лукот околу 1 минута.
 2. Тргнете го од оган, додајте сремско сирење, пармезан и магдонос и сè добро измешајте.
 3. Внимателно оделете ја кожата од батаците. Посолете го и побиберете го месото, а потоа помеѓу кожата и месото на скеој батак ставете лажица фил од секоја страна.
 4. Наредете ги батаците во намастен огноотпорен сад и печете 45 минути на температура од 195 степени.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text