Малината е толку здрава што секое утре ќе го почнувате со неа

Малината е толку здрава што секое утре ќе го почнувате со неа

Летото е период за вкусно овошје, витамини и многу здравје. Ние ви претставуваме причини зошто е добро да јадете малини.Малината е богата со антиоксиданси, кои спречуваат делување на штетни микроби, а го намалуваат и ризокот од рак.

Малината воедно содржи и витамин Ц и тоа има 44% во 100 грама.

Таа е извор на калиум, а има имагнезиум, манган, бакар и друго.

Малината не прави сити, помага да сме витки и помага за здрава и сјајна кожа и коса.

Помалку познато е дека црвените зрнца намалуваат и температура.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text