КИФЛИ ГОТОВИ ЗА 10 МИНУТИ: Сите домаќинки ќе го обожаваат овој рецепт!

КИФЛИ ГОТОВИ ЗА 10 МИНУТИ: Сите домаќинки ќе го обожаваат овој рецепт!

Преубаво печиво кое им успева на сите!

Состојки:

 • 750 гр брашно
 • 150 гр путер
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 2 лажички сол
 • 1/2 л млеко
 • 50 гр свеж квасец
 • 1 јајце
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Згответе го млекото измешано со шеќер во прав и путер. Потоа во таа смеса разматете свеж квасец. Додајте сол и брашно и замесете глатко тесто. 
 2. Од тестото обликувајте 20 јуфки и секоја тенко расечете ја и свиткајте ја во облик на кифла. 
 3. Кифлите редете ги во плех обложен со хартија за печење. Потоа прекријте го плехот со кујнска крпа и оставете да стои 1 час на собна температура. 
 4. Во меѓувреме загрејте ја рерната на 250 степени и пред печење секоја кифла премачкајте ја со разматено јајце со малку сол. Кифлите печете ги 8 минути на 250 степени.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text