Ова се најотровните шишиња – внимавајте од што пиете

Ова се најотровните шишиња – внимавајте од што пиете

Иако водата од водоводите е ретко питка, денес често пиеме вода од пластични шишиња, дали поради практичност или поради уверението дека е квалитетно, сеедно.На дното од секоја амбалажа побарајте код со бројки на средината, кој говори колку е опасна вашата пластика:

1. PET – тоа се шишиња наменети за една употреба. Таквите шишиња може да испуштаат и канцерогени состојки.

2. HDP – станува збор за добра пластика, за која постои најмала веројатност дека испушта хемикалии во водата.

3. PVC – оваа пластика испушта две отровни хемикалии, а двете делуваат врз хормоните врз човечкото тело.

4. LDPE – пластика која не испушта хемикалии во вода.

5. PP – уште една добра пластика, обично бела и полупроѕирна боја.

6. PS – најчесто се користи за чаши за кафе кои служат за еднократна употреба или чашките за јогурт.

7. PC – тоа е налошата пластика за прехрамбени производи, која за жал се користи за правење на шишиња за доенчиња, спортски шишиња и чинии за готвење храна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

singlepost_text