МАЛИ ТАЈНИ ЗА МАСЛИНКИТЕ! Која е разликата помеѓу црните и зелените?

МАЛИ ТАЈНИ ЗА МАСЛИНКИТЕ! Која е разликата помеѓу црните и зелените?

Многумина можеби не знаат, но црните маслинки се всушност само – зрели или презрели зелени маслинки. Тие се берат во ноември и декември, за разлика од зелените кои се берат барем месец или два порано.

Што подолго маслинката зрее, нејзината боја се менува: од зелена до рубин црвена, а потоа на ред доаѓаат темните тонови виолетова боја, односно она што на крај го нарекуваме – црна маслинка.

Зелените маслинки имаат покомпактно и посочно месо, а по вкус се посвежи и некако послатки. Црвенкастите се набрани токму во моментот на зреење, а црните би можеле да се наречат презрели.

Што потемни се маслинките, тоа и месото им е помеко, а вкусот поинтензивен и погорчлив. Црните маслинки даваат масло со златна боја, со нешто помала горчина, но самиот плод, кој веќе созреал, има помалку антиоксиданси.

Маслинките, и зелените и црните, содржат бројни антиоксиданси. Некои истражувања потврдиле дека имаат и својства кои спречуваат развој на одредени видови тумор.

Имаат многу витамини, особено витамин Е, но и материи кои го чуваат крвниот систем.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)