Омлет ала Париз

Омлет ала Париз

Идеално јадење за доручек…

Состојки:

  • 6 јајца
  • 300 гр спанаќ
  • 20 гр шунка
  • 2 лажици масло
  • бибер
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Загрејте лажица масло па пржете го крупно исечканиот спанаќ 10 минути со непрекинато мешање.
  2. Разматете јајца, посолете и побиберете по вкус. Загрејте го останатото масло на висока температура, ставете ја смесата од јајца, оставете да се пржи додека не се направи омлет.
  3. Подготвениот омлет ставете го на рамна чинија, пресечете по средината, па на еден дел распоредете сечана шунка и преклопете со другиот дел.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

 

singlepost_text