ПОСЛУЖЕТЕ СО ПЛЕСКАВИЦИ: Рижото со шампињони (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

ПОСЛУЖЕТЕ СО ПЛЕСКАВИЦИ: Рижото со шампињони (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Одлично оди со јадења од месо, на пример ова рижото е идеално со плескавици…

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 1/2 тиквици
 • 2 моркови
 • 200 гр шампињони
 • 1 зелена пиперка
 • магдонос
 • 100 гр ориз
 • сув зачин
 • бибер
 • оригано
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците и морковите исечете ги на коцки, а шампињоните на листови.
 2. Кромидот иситнете го па пропржете го на масло, додајте исечкана пиперка. Пропржете ги морковите и шампињоните, па додајте тиквици и динстајте, потоа додајте измиен ориз.
 3. Додајте зачин, бибер и оригано и налијте со вода. Сè гответе на тивок оган додека водата не испари. На крај додајте листови магдонос.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text