Пијани галети

Пијани галети

Добро одат со пиво или како предјадење…

Состојки:

  • 250 мл пиво
  • 200 мл масло
  • 600 гр брашно
  • 100 гр сусам
  • прашок за печиво
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги сите состојки во чинија и добро измешајте со лажица.
  2. Печете во преса за галети.
  3. Добро одат како предјадење со крем сирење или со пиво како грицки…

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта