Опасно – оваа храна е еден од најголемите причинители на рак

Опасно – оваа храна е еден од најголемите причинители на рак

Голем број луѓе сакаат да јадат месо приготвено на скара. Многу истражувања покажале дека месото подготвено на овој начин лесно може да стане канцерогено, бидејќи за време на печењето отпушта опасно соединение на акролеин.Храната подготвена на скара може да предизвика рак на панкреас, цревата, желудникот и многу тегоби.

Посебно се опасни колбасите кои никако не треба да се јадат во големи количини.

Овој производ се добива од најнеквалитетно месо, а се додаваат и многу конзерванси и штетни материи.

Затоа потрудете се да го ограничите внесувањето на овие намирници или бар намалете ја количината на месо подготвено на овој начин.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text