ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА СЛАДОЛЕД: Здрав и необичен доручек!

ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА СЛАДОЛЕД: Здрав и необичен доручек!

Ви здосади обичниот доручек? Време е да пробате здрав десерт кој ќе ве воодушеви!

Состојки:

  • јогурт
  • овошје по избор (киви, јагоди, боровници, манго, ананас, праски, малини…)

Начин на подготовка:

  1. Јогуртот ставете го во калап, а потоа додајте овошје. Додајте уште малку јогурт. Ако калапот е мал, овошјето исечкајте го на ситни парчиња и измешајте го со јогуртот пред да го ставите во капал.
  2. Калапот со јогурт и овошје ставете го во замрзнувач.
  3. Послужете го сладоледот откако ќе стврдне.

 

Уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text