Совршена за врелите денови: Салата од тестенини и шунка

Совршена за врелите денови: Салата од тестенини и шунка

Пробајте го овој вкусен и брз ручек!

Состојки:

 • 350 гр тестенини
 • 100 гр кисели краставички
 • црвена пиперка
 • зелена пиперка
 • конзерва пченка
 • малку мајонез
 • кисела павлака Пекабела
 • 100 гр фета сирење или кашкавал
 • 100 гр шунка Пекабеско
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги тестенините, процедете ги и изладете ги.
 2. Краставиците, пиперките, сирењето и шунката исечкајте ги на што помали коцки.
 3. Додајте ги останатите состојки и собро измешајте.
 4. Изладете и послужете.

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text