ТОРТА “7+7+7”

ТОРТА “7+7+7”

Направете совршена торта за која од сите состојки ви требаат по седум лажички, чаши…

Состојки:

 • 7 белки
 • 7 лаж шечер
 • 7 лаж брашно
 • 3 лаж вода млака
 • ПРЕЛИВ
 • 1 дл млеко за прелив
 • рум
 • 7 жолчки
 • 7 лажици шеќер
 • 6 лажици брашно
 • 8 дл млеко
 • 250 гр маргарин
 • 1 ќесе шлаг пена
 • 50 гр чоколада

Подготовка:

 1. За пандишпанот се мешаат седум белки со шеќерот кој постепено се додава, заедно со брашното и млаката вода. Се става во тепсија и се пече на 160 степени додека не порумени, или отприлика 25 минути.
 2. Се остава бисквитот да се излади.
 3. Кога е оладен се боцка со чепкалки за заби и е полева со млеко и рум.
 4. За кремата се мешаат сите состојки и се зоврива. Се лади и се сипува на бисквитот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

 

 

 

 

singlepost_text