Проја мафини со сирење: Брзо и лесно, а вкусно! (ВИДЕО)

Проја мафини со сирење: Брзо и лесно, а вкусно! (ВИДЕО)

Меки проја мафини кои брзо и едноставно се подготвуваат…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 12 лажици пченкарно брашно
  • 200 гр сирење
  • 50 мл масло
  • 100 мл млеко или јогурт
  • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Јајцата изматете ги со миксер, додајте издробено сирење, масло, брашно измешано со прашок за печиво и јогурт.
  2. Сè полека измешајте и ставете во калапи за мафини. Печете на 200 степени околу 30-40 минути убаво да порумени.
  3. Послужете со сирење, јогурт или кисело млеко.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text