ПАСТА КАРБОНАРА: Најбрзо се подготувва, а нема таков кој не ја сака!

ПАСТА КАРБОНАРА: Најбрзо се подготувва, а нема таков кој не ја сака!

Тестенините се идеално јадење за лето – лесно се подготвуваат, брзо заситуваат, лесно се варат, а толку се вкусни што и обожаваат и најстраствените љубители на месо.

Паста карбонара е една од тие тестенини – готова е за миг, не ви се потребни состојки со необични имиња, а вкусот е таков што сигурно често ќе ја правите!

Состојки:

 • 1 пакување тестенини по избор
 • 3 јајца
 • 3 чаши полномасна павлака Пекабела
 • 300 гр сувомеснато Пекабеско
 • оригано
 • маслиново масло
 • сол
 • зачин по избор
 • пармезан
 • прстофат магоднос

Начин на подготовка:

 1. Во солена вода згответе ги тестенините и додајте малку маслиново масло, потоа добро исцедете.
 2. Пропржете го сувомеснатото во тава, а во посебен сад измешајте павлака и јајца.
 3. Додајте го прженото месо и посипете го со кесичка оригано. Соединете ги тестенините со сосот, посипете со пармезан и исечкан магдонос.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text