Sunburn female shoulder

Излечете ги изгорениците од сонце природно – решенијата многу евтини

Дамите со желба што побрзо да добијат темен тен често претеруваат со сончањето и на крај завршуваат со опекотини. За да ја избегнат оваа опасност, често користат креми со заштитен фактор и избегнуваат изложување на сонце од 13 до 16 часот.Доколку дојде до црвенило, може да го решите на следниов начин:

Јогурт – ублажување на опекотините од сонце може да направите со јогурт. Нанесте го на кожата и оставете да делува 15 минути. Јогуртот ќе ја намали болката, чувството на пецкање и чешање.

Купка со овесни снегулки – шолја овесни снегулки ставете во блендер или миксер и мелете додека не станат нежен прав. Наполнете ја кадата со млака вода, додадете ги снегулките и промешајте. Опуштете се во кадата околу половина час. Ако не сакате купка, добиениот прав од снегулките помешајте го со вода и направете облоги. Држете ги 15 минути на изгорените подрачја.

Јаболков оцет – јаболковиот оцет ја разладува водата и го ублажува пецкањето, болката и непријатното чувство. Најдовро е во када да додадете 1 шолја јаболков оцет и да се опуштите 20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт