МЕСЕН РУЧЕК: Плескавици кои ќе ве воодушеват!

МЕСЕН РУЧЕК: Плескавици кои ќе ве воодушеват!

Подгответе вкусни плескавици по специјален рецепт!

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 4 лажици брашно
 • 200 гр кисела павлака Пекабела
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 помала главица кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • масло
 • мешавина од зачини
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, павлака и прашок за печиво, лук и кромид, мелено месо па додајте зачини. Оставете ја смесата да отстои барем половина час.
 2. Од масата со раце обликувајте плескавици или ако сакате поедноставно, смесата вадете ја со лажица и пржете на врело масло.
 3. Послужете со печен компир.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text