Јадете брзо? – не сте свесни колку е опасно, еве што може да се случи

Јадете брзо? – не сте свесни колку е опасно, еве што може да се случи

Ако јадете брзо му правите голема штета на телото, а ние ќе ви дадеме неколку причини зошто да не го правите тоа повеќе и да ја заборавите таа лоша навика.Ако јадете побрзо, тогаш бидете сигурни дека побрзо и се дебелеете. Оние кои брзо јадат побрзо чувствуваат глад и храната им се наталожува.

Оние кои брзо јадат се склони и кон гастритис кој претстаува воспаление на слузокожата на желудникот. Тоа се најчесто болки во горниот дел на стомакот, а некогаш клиничката слика е и мачнина, повраќање и гадење.

Исто така храната треба убаво да се соџвака пред да ја внесете, зошто може да дојде и до гушење.

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

 

 

singlepost_text