Хроно мафини со шунка

Хроно мафини со шунка

Здрави, вкусни и одлична замена за сендвичи.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 100 гр ‘ржано брашно
 • 100 гр јачменово брашно
 • 100 гр ситно сечкана Пекабеско шунка делукс
 • 3-4 лажици масло
 • 1/2 лажичка прашок за печиво
 • сол по вкус

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки.
 2. Додајте јајца, шунка, сол, масло. Добро измешајте.
 3. Ставете ја смесата во калапи за мафини до половина.
 4. Печете на 200 степени во претходно загреана рерна околу 20 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки