Кремасто ледено кафе – идеално за освежување за летните жештини!

Кремасто ледено кафе – идеално за освежување за летните жештини!

Збогатете го вашето омилено кафе со освежувачки сладолед од ванила или префинето чоколадо!

Состојки:

  • 30 мл ладно црно кафе или ладно еспресо
  • 200 мл млеко
  • 3 топки сладолед од ванила
  • 2 коцки мраз
  • 1 чоколаден кекс, шлаг или чоколадни трошки

Начин на подготовка:

  1. Млекото и кафето ставете ги во блендер. Додајте 2 топки сладолед и мраз, па пасирајте додека смесата не се изедначи.
  2. Кога ќе добиете глатка смеса, ставете во високи чаши.
  3. Украсете ја напивката со останатата топка сладолед, искршен чоколаден кекс, шлаг или посипете со чоколадни трошки.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко