Шампињони во павлака – лесен ручек во три потези! (ВИДЕО)

Шампињони во павлака – лесен ручек во три потези! (ВИДЕО)

Најбрзиот можен оброк, а воедно и највкусен…

Состојки:

 • 300 гр шампињони
 • 1 главица кромид
 • 2-3 моркови
 • масло
 • бибер
 • 3 чешниња лук
 • 200 мл павлака
 • зачин
 • сол
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан лук и додајте на кругови исечкани моркови. Потоа додајте шампињони исечкани на листови и малку вода, па динстајте околу 20 минути на тивок оган додека целосно не испари.
 2. Додајте зачин, сол, бибер и на крај измешајте павлака.
 3. Исклучете го шпоретот, а потоа додајте сечкан кромид и магдонос.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука