Решете се од пеги, дамки и акни на лицето – природен лек од две состојки

Решете се од пеги, дамки и акни на лицето – природен лек од две состојки

Направете смеса од само две состојки која ќе ви помогне да се решите со проблемите на кожата.Хиперпигментација е состојба во која на кожата се појавуваат пеги, темни подрачја, поради големо количество меланин. Изложеноста на сонце, бременоста и одредени болести, трауми или староста може меланинот односно темниот пигмент на кожата да го направат во дамки својствени за ова кожно пореметување.

Ако сакате да се ослободите од негативните последици ви нудиме природна, домашна како и евтина и брза смеса.

Состојки:

  • 1 лажица куркума
  • 1 лажица сок од лимон

Подготовка:

  1. Се меша се добро, се нанесува на кожа каде има темни дамки, се остава 15 минути да се стврдне и исуши и се мие до ладна вода.
  2. ВАЖНО: Не се исложувајте на сонце веднаш по тоа!

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи