Освежувачки доручек за жешките денови

Освежувачки доручек за жешките денови

На лето секако не сакаме да стоиме крај шпоретот, а лесните оброци се пожелни. Еве идеи како да го започнете денот!

Доручекот е најважниот дневен оброк, а во летните и врели денови треба да ни пружа доволно енергија, но и освежување.

Комбинацијата од овошје и сирење е идеален оброк за утринските часови. Истовремено ќе добиете и енергија и освежување.

Фрапе од сезонско овошје со јогурт е една од подобрите нутритивни алтернативи за доручек.

Измиксајте малини со јогурт и додајте една рака бадеми – идеално здраво освежување!

Муслите и енергетските колачиња исто така се добар избор, а и палента со млеко е нешто што ќе ви даде добра енергија.

Направете салата од краставици и свежи тиквици и зачинете ја со маслиново масло и јаболков оцет. Уживајте во освежувањето!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка