ЗА РАЗЛАДУВАЊЕ: Вкусен сок од мента

ЗА РАЗЛАДУВАЊЕ: Вкусен сок од мента

Потрагата по идеално летно освежување престанува токму со овој едноставен рецепт.

Ментата можете да ја пронајдете во природа или да купите садница, па сами да ја одгледувате.

А за да направите вкусен сируп од мента потребни ви се неколку сотојки. Сирупот послужете го со доста мраз и по потреба, додајте малку лимон за целосно освежување.

Состојки:

  • 1 л вода
  • 3 шолји мента
  • 3 шолји шеќер

Начин на подготовка:

  1. Ставете ја водата во лонец, па додајте мента и шеќер. Гответе додека шеќерот не се растопи и мешајте уште една минута. Оставете да се излади (околу 30 минути).
  2. Процедете го сокот во стерилизирана тегла и вашиот сируп е подготвен за да ја преземе улогата – најдобро летно освежување.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула