Највкусен рецепт за подварок со месо – одлична земјена тава

Највкусен рецепт за подварок со месо – одлична земјена тава

Направете вкусен подварок со месо, веднаш ќе го снема од трпеза.

Состојки:

 • 1 главица кисела зелка
 • 3 лажици маст
 • 1 главица кромид
 • 400 гр месо
 • 1 лажичка зачини
 • 1 лажичка сол
 • 2 чешниња лук
 • 2 парчиња ловоров лист
 • бибер

Подготовка:

 1. Ставете маст на тава и ставете го исечениот кромид да се пржи, па ставете го и лукот. Потоа, се става и зелката, ловорот и зачини и се остава еден час со вода, за да искрчка убаво.
 2. Месото издинстајте го околу половина час, па ставете ја и зелката, една лажица маст и потоа се ставете во земјена тава.
 3. Ставете вода и печете на 200 степени еден час.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите